مراحل تولید نایلون گلخانه سفید در ایران

استفاده از گلخانه ها و کشت گلخانه ای به عنوان راه حلی برای مبارزه با سرما، گرما و همچنین کم آبی رواج فراوانی دارد. همچنین با استفاده از کشت گلخانه ای می توان محصولات و میوه های خارج از فصل را تولید و از آن بهره مند شد. یکی از تجهیزات ضروری جهت احداث و راه اندازی یک گلخانه نایلون گلخانه سفید می باشد. این نایلون از جنس پلی اتیلن بوده و جهت عایق سازی گلخانه و محافظت محصولات در برابر اشعه مضر خورشید دارای کاربرد فراوانی است.

مراحل تولید نایلون گلخانه سفید در ایران

نایلون گلخانه در چه ابعادی تولید می شود؟

نایلون گلخانه در چه ابعادی تولید می شود؟نایلون های گلخانه در ضخامت ها و عرض های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. حداکثر عرض تولیدی و موجود در بازار ۱۴ متر می باشد. از عوامل تعیین کننده نوع نایلون گلخانه می توان به میزان جذب UV آن اشاره کرد که بنا به درخواست استفاده کننده قابل تغییر می باشد.
همچنین ابعاد نایلون گلخانه نیز یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب و خرید این محصول می باشد. اگر چه نایلون های تولیدی با عرض کمتر در بازار موجود و قابل استفاده می باشند اما به دلیل عواملی مانند نیاز به هم پوشانی سطح نایلون کاربردی جهت پوشاندن سطح گلخانه و همچنین زمان بر بودن انجام کار استفاده از آن مناسب و مقرون به صرفه نمی باشد.
 این امر باعث شده است که استفاده از نایلون گلخانه ای با عرض زیاد در بین مصرف کنندگان دارای محبوبیت بیشتری باشد. نایلون های گلخانه ی با عرض زیاد ۱۲ و ۱۴ متر نسبت به نوع با عرض کمتر دارای مزایای بسیاری است.
از جمله این مزایا می توان به پوشش یکنواخت سطح گلخانه و عدم نیاز به برش آن، صرفه جویی و افزایش راتدمان انرژی مصرفی، مقاومت بیشتر در برابر آسیب های فیزیکی و طبیعی موجود، استفاده مناسب و کاربردی آن و کاهش ضایعات و در نتیجه صرفه جویی و مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد 

عوامل موثر در استحکام نایلون های گلخانه ای

نایلون گلخانه ای اغلب از جنس پلی اتیلن سبک تولید و دارای افزودنی های متنوع و مختلفی جهت افزایش کیفیت و استجکام می باشد. از عوامل تاثیر گذار بر استحکام نایلون های گلخانه ای مواد افزدونی می باشند.
از جمله این مواد افزودنی می توان به تثبت کننده UV اشاره کرد. این تثبت کننده از نایلون در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت نموده و همچنین از طریق ترکیب با آنتی اکسیدان ها از تخریب نایلون جلوگیری می نماید که این امر منجر به استحکام و افزایش طول عمر نایلون می شود.
از جمله افزودنی های دیگر به کار رفته در ساخت نایلون گلخانه ای IR می باشد. عامل IR از خروج اشعه مادون قرمز گلخانه جلوگیری نموده در نتیجه در مناطق سرد سیر مانع از خارج شدن هوای گرم محیط گلخانه می شود.
در طول روز  تابش نور خورشید منجر به گرم شدن محیط گلخانه شده اما در طول شب و در غیاب نور خورشید عامل گرم کننده از بین رفته که در این مورد  افزودن IR به ترکیب نایلون باعث جلوگیری از هدر رفت گرما به خارج و گرم ماندن محیط گلخانه در طول شب می شود.
و این امر علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی منجر به کاهش استهلاک تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به کار برده شده در مجیط گلخانه نیز می گردد. همچنین وجود این افزودنی در ترکیب نایلون از گیاهان و محصولات در برابر نور و گرمای بیش از حد خورشید در طول روز محافظت می کند.
افزودن ترکیبات EVA به ساختار نایلون گلخانه ای نیز می تواند باعث افزایش استحکام این محصول گردد. این ماده افزودنی باعث افزایش انعطاف پذیری نایلون شده و در نتیجه مانع از خشک و شکننده شدن نایلون می شود.
این ماده افزودی در مناطقی که دارای  جریان وزش باد شدید تری هستند به میزان بیشتری به ترکیب نایلون افزوده می گردد تا باعث افزایش استحکام و عمر مصرف این محصول گردد. همچنین استفاده از این ماده  به دلیل افزایش شفافیت نایلون باعث افزایش انتقال نور مفید از طریق نایلون و تنظیم رشد محصولات می گردد.
از جمله افزودنی های دیگر که باعث افزایش استجکام نایلون می شود می توان  آنتی اکسیدان ها را نام برد این افزودنی مانع از ایجاد اکسیداسیون شده و از نایلون در برابر ضربات و کشش شدید محافظت می کند. 

معرفی بهترین نایلون برای گلخانه ها

معرفی بهترین نایلون برای گلخانه هامهمترین ویژگی یک نایلون گلخانه ای خوب و مناسب میزان نور، اشعه و حرارت انتقالی به وسیله آن است. بهترین نایلون گلخانه ای نایلونی است که بیشنرین نور و حرارت خورشید را از خود عبور داده و در دسترس محصولاتو گیاهان قرار دهد.
با توجه به اینکه مقدارای از نوع برخوردی با نایلون جذب و منعکس شده در نتیجه میزان انتقال آن در هیچ یم از انوع  نایلون گلخانه ای صد در صد نمی باشد. نایلون گلخانه از نظر میزان عبور نور دارای مقاوم دوم بعد از شیشه است. این امر باعث شده است تا به عنوان انتخابی مناسب جهت عایق نمودن سطح گلخانه ها محسوب شود.
همچنین از دیگر ویژگی های مورد نیاز نایلون گلخانه ای مناسب می توان به وجود استحکام و ماندگاری مناسب آن در برابر عوامل طبیعی و ضربات، صیقلی و روان بودن سطح نایلون، عدم چسبندگی میان لایه ها، عدم وجود الکتریسته ساکن روی سطح نایلون و ضد اشتعال بودن اشاره کرد که این عوامل علاوه بر افزایش طول عمر و دوره مصرف محصول باعث راحتی استفاده و افزایش کارایی آن نیز می گردد.  

کشور های تولید کننده نایلون سفید گلخانه ای

تکنولوژی تولید نایلون گلخانه ای از ساده ترین تکنولوژی های موجود به شمار می آید. روند تولید نایلون های گلخانه ای در جهان رو به رشد و افزایش می باشد. محصولات نایلونی با توجه با کاربرد ویژه و خاصی که در بین استفاده کنندگان دارند دارای جایگاه خاصی در بین مصرف کنندگان می باشند.
تولیدات نایلونی از جمله محصولاتی می باشند که به طور مستقیم در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. اکثر کشور های عمده تولید کننده نایلون خود جزوه گروه عمده تولید کنندگان پلی اتیلن سبک در جهان نیز می باشند. بیشترین استفاده این محصولات در حیطه کشاورزی می باشد. 
کشور های آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان، هلند، اسپانیا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی از عمده ترین تولید کنندگان نایلون های پلی اتیلن می باشند.
کشورهایی مانند آمریکای جنوبی، آفریقا، کشور های تازه استقلال یافته شوروی سابق و اقیانوسیه، کشور ای آسیایی شامل چین، هند، اندونزی، پاکستان، فیلیپین، سنگاپور، تایوان، تایلند نیز از تولید کنندگان این محصول استراتژیک محسوب می شوند. اما با توجه به اینکه میزان مصرف این محصولات در این کشور ها بیشتر از تولید آن بوده در نتیجه مجبور به واردات آن می باشند. 

جلیل حضرتی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

0

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonتماس بگیرید